Prečo to mám rád s gumou (plusy a mínusy nafukovacích člnov)

Autor: Tomáš Velecký | 8.5.2016 o 1:00 | (upravené 16.5.2016 o 10:44) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1475x

Trvá to dlhšie, no je to bezpečnejšie. A dáva mi to slobodu. V tejto časti vodáckeho blogu sa budem venovať výletom, ktoré by som bez nafukovacieho člnu z gumotextílií mohol uskutočniť len ťažko alebo vôbec.

V našich končinách je to niečo ako Microsoft. Slovo Windows zameňte za slovo Pálava a takmer monopolné postavenie na trhu pripadne břeclavskému Gumotexu.


Pálava (kanoe) zďaleka nie je jediná odroda moravského výrobcu člnov z gumotextílií. Ja osobne jazdím na Solare. Je to nafukovací kajak.
 

1. SLOBODA
Nie som viazaný na naväzovanie člnu na príves a strechu auta. A nemusím riešiť "pendl", to je český výraz pre pendlovanie minimálne dvoch vodákov autami pred a po splave s cieľom vyložiť/naložiť posádku a člny.
S člnom vo vaku na chrbte, s pádlom v jednej ruke, s vodotesnou nádobou na cennosti v druhej sa dá cestovať vlakom, busom aj stopom. A teda splav začať a skončiť tam, kde sa komu aktuálne chce, alebo počasie dovolí.

V Bratislave sa zvyknem po práci previezť z Devínskej Novej Vsi po Morave k Devínu a odtiaľ dole do Karloveskej zátoky. Kým čln schne, sledujem ho z Marka Twaina. Potom električkou späť domov do Dúbravky.
Veľmi zaujímavé je ale previezť sa Bratislavou popod všetky jej mosty. Pripájam krátke video z jesene 2015. Došiel som do Čunova, čln som tam sfúkol a busom späť domov.
 

2. BEZPEČNOSŤ
V nafukovacom kajaku mám zadok zasunutý medzi dva nafúknuté valce. Prevrátiť sa je veľmi ťažké.
S nafukovačkami je ale problém na otvorených vodách, ak fúka protivietor. Majú slabý ponor a vietor sa vie do nich pekne oprieť. Nebezpečné to môže byť na mori, ak zafúka od pevniny a čln aj s posádkou zaveje ďaleko od brehu.
 

3. RÝCHLOSŤ
Nafukovacie člny sú o poznanie pomalšie ako tie "naozajstné". Na splave z Viedne som pádloval o106, no na morské kajaky som sa nechytal. Napriek tomu som 54 km dokázal absolvovať za celkom slušných 6 hodín v protivetre.
Najlepšie je sa ale nikam na nafukovacom člne neponáhľať. Posledná fotka je z Lednicko-Valtického areálu. Verím, že tento blog pomohol niekomu, kto uvažuje o kúpení člna. Ahoj!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?