Bratislavské Maďarsko

Autor: Tomáš Velecký | 19.11.2016 o 15:44 | (upravené 28.1.2017 o 13:54) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  1216x

Predali byty v Bratislave, kúpili si domčeky v Rajke. Do dediny za hranicami s Maďarskom chodia už aj busy MHD. My sme išli autom. V kufri dve pádla a sfúknutý kajak.

Keď Dunaj opúšťa Bratislavu, vytvára vnútrozemskú deltu. Z hlavného toku sa doľava odpája Malý Dunaj, ktorý na 128 kilometroch vyrezal severnú časť Žitného ostrova. Kto však pod zdržou Hrušov v BA - Čunove odbočí doprava, dostane sa do Mošonského Dunaja (maď. Mosoni Duna). Toto krásne rameno meria 125 kilometrov a tvorí južný breh ostrova Szigetköz

Kajak, pádla a Ipľa vyhadzujem pri kempingu Aranykárász asi dva kilometre za Rajkou. Auto veziem naspäť do Rajky, na konečnú MHD, a odtiaľ stopom späť k rieke. Zastavuje mi prvé auto, na ktoré mávnem. Pešo sa mi nechce.
 

Na začiatku to tečie nečakane rezko zelenou džungľou. Zrejme poľovným revírom súdiac podľa početných výstrelov. Asi po polhodine sa tok výrazne spomaľuje a pripomína Malý Dunaj na slovenskej strane. Veľa pádlovania. Odpája sa a niekedy sa aj pripája mnoho menších ramien. Voda v nich je plytká a priezračná. Celkom romantika vojsť do nich a v 2 m širokom koryte pádlovať popri miestach, kam sa chodí napájať vysoká a diviaky. To už sú výstrely ďaleko za nami.
 
Je koniec septembra, babie leto. Oblasť je výnimočná riečnym vtáctvom - najkrajšie sú kormorány a potápky. Najviac je kačíc. Celá fauna ale stojí za to. Od mega-vážok, cez bobry až po (asi) vydry. Vo vode tušíme veľa rýb. Občas nejaká vyskočí nad hladinu.

Neskôr začína pribúdať civilizácie. Sem-tam nejaký most, vodné čerpadlo. Na GPS vidíme, že sa plavíme popri obciach Dunakiliti a Feketeerdö. Na brehoch nie sú výnimkou rybárske víkendové chajdy. Na rieke stretávame starého rybára, ktorý práve do pramice vylovil šťuku. Bola obrovská.

Stretávame dva motorové člny, obidva ohľaduplne spomaľujú, kým nás míňajú. V obci Halászi je naozaj pekné vodácke zázemie. Pádlovania máme už po krk. Vyťahujeme čln a ideme do dobrej reštaurácie na grilované koleno. Dá sa platiť kartou. Obsluha nám po nemecky vysvetľuje, ako sa dostaneme na zastávku busu, odkiaľ chodia spoje do mestečka Mosonmagyaróvár. Tam máme prestúpiť na bus do Rajky k autu. Riešime to stopom.

Celý výlet trval jedno popoludnie. Samozrejme, dá sa pokračovať ďalej. Odporúčané etapy sú:
1. Rajka - Halászi (4h-6h)
2. Halászi - Kimle (4h-6h)
3. Kimle - Dunaszentpál (4h-6h)
4. Dunaszentpál - Gyór (4h-6h)
Za Gyórom sa Mošonský Dunaj vlieva späť do Dunaja.


Môžete ma sledovať aj na instagrame: valec_in_kayak

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?