Týchto imigrantov sme si k nám nasťahovali sami. Urobili sme dobre, alebo to bola chyba?

Autor: Tomáš Velecký | 18.3.2017 o 11:30 | (upravené 18.3.2017 o 20:03) Karma článku: 10,84 | Prečítané:  7152x

V polovici marca som si bol zapádlovať v Karloveskom ramene. Na brehu som videl vyhrievať sa štyri krásavice. Kým som vylovil mobil, tri skočili do vody a ušli. Viem, nie je to práve najlepšia vizitka, keď mi ujdú aj korytnačky.

Začalo sa to niekedy v druhej polovici 80. rokov. Chlapec dostal korytnačky na narodeniny, no ako rástli, nevedel sa o ne starať. Jedného dňa ich preto vyhodil.
Nie, nie je to začiatok známeho komiksového príbehu. Bola to realita v našom hlavnom meste. Jej výsledkom je dnes prekvitajúca populácia korytnačky písmenkovej ozdobnej v Dunaji a jeho ramenách, ale aj v mestských jazerách a rybníkoch.


Nebolo to moje prvé stretnutie s bratislavskými korytnačkami. Jednu som videl aj v Ovsištskom ramene v Petržalke, ďalší párik som zhliadol aj na jednom z rybníkov v Hornej Mlynskej doline (lokalita Železná studienka), no a početná korytnačia rodinka si žije aj na Štrkovci. Čiže to už máme pozorovania v štyroch bratislavských okresoch.

Korytnačky! Wow! Tak som si o nich začal zisťovať viac informácií. No a moje nadšenie vystriedali zmiešané pocity.

1. Korytnačka písmenková ozdobná má domov na severe Južnej Ameriky, v Mexiku a USA a na území celej Mezoameriky. Do ČSSR sa začala dovážať v polovici 80. rokov. Bežne bola dostupná v Chovproduktoch. Dnešné Petshopy ju už neponúkajú. A nesmie sa už ani chovať. (Ešte dobre, že som si ju nenaložil do kajaku.)

2. Korytnačka písmenková ozdobná bola na chov nenáročný mazlíček. Platilo to však len o mláďatách o niečo väčších než súčasná dvojeurová minca. Dospelý jedinec v štyroch rokoch už ale meral 15-20 cm, vyžadoval si nemalý prísun potravy, a najmä pravidelné čistenie vody. A to bol dôvod, prečo sa ho ľudia rozhodli zbaviť vypustením na slobodu. A keďže do Ameriky kvôli slobode (korytnačky) nepoletia, nový domov jej našli za humnami. Prvé kusy vo voľnej prírode boli spozorované už v roku 1989.

3. Korytnačka písmenková ozdobná je skvelý dravec. Dokáže zdecimovať populáciu chránených žiab, žerie však celú plejádu bezstavovcov a malých stavovcov. Okrem ochranárov tak robí vrásky na čele aj rybárom. Najmä, ak jej niekto daroval slobodu v rybníku.

4. Korytnačka písmenková ozdobná je veľmi vitálna. Rada a dobre sa rozmnožuje. V roku 2007 ich u nás ochranári napočítali 500. Na základe toho predpokladali, že v skutočnosti sú ich tisíce. A keďže nemá prirodzeného predátora, a kvalita vôd šla za posledné dve dekády prudko hore, tento odhad treba dnes upraviť výrazne nahor.

5. Korytnačka písmenková ozdobná sa u nás natoľko zabývala, že pôvodná korytnačka močiarna (bahenná) stratila nádej na návrat. Viac menej prežíva už len v rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom.

6. Korytnačka písmenková ozdobná neobsadila len bratislavské vody. Ochranári ich potvrdili aj okolo Nitry, Zvolena, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova.

Tak a teraz neviem. Mám mať výčitky svedomia z dobrého pocitu, keď nejakú korytnačku uvidím?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?