Týchto imigrantov sme si k nám nasťahovali sami. Urobili sme dobre, alebo to bola chyba?

Autor: Tomáš Velecký | 18.3.2017 o 11:30 | (upravené 18.3.2017 o 20:03) Karma článku: 10,84 | Prečítané:  7285x

V polovici marca som si bol zapádlovať v Karloveskom ramene. Na brehu som videl vyhrievať sa štyri krásavice. Kým som vylovil mobil, tri skočili do vody a ušli. Viem, nie je to práve najlepšia vizitka, keď mi ujdú aj korytnačky.

Začalo sa to niekedy v druhej polovici 80. rokov. Chlapec dostal korytnačky na narodeniny, no ako rástli, nevedel sa o ne starať. Jedného dňa ich preto vyhodil.
Nie, nie je to začiatok známeho komiksového príbehu. Bola to realita v našom hlavnom meste. Jej výsledkom je dnes prekvitajúca populácia korytnačky písmenkovej ozdobnej v Dunaji a jeho ramenách, ale aj v mestských jazerách a rybníkoch.


Nebolo to moje prvé stretnutie s bratislavskými korytnačkami. Jednu som videl aj v Ovsištskom ramene v Petržalke, ďalší párik som zhliadol aj na jednom z rybníkov v Hornej Mlynskej doline (lokalita Železná studienka), no a početná korytnačia rodinka si žije aj na Štrkovci. Čiže to už máme pozorovania v štyroch bratislavských okresoch.

Korytnačky! Wow! Tak som si o nich začal zisťovať viac informácií. No a moje nadšenie vystriedali zmiešané pocity.

1. Korytnačka písmenková ozdobná má domov na severe Južnej Ameriky, v Mexiku a USA a na území celej Mezoameriky. Do ČSSR sa začala dovážať v polovici 80. rokov. Bežne bola dostupná v Chovproduktoch. Dnešné Petshopy ju už neponúkajú. A nesmie sa už ani chovať. (Ešte dobre, že som si ju nenaložil do kajaku.)

2. Korytnačka písmenková ozdobná bola na chov nenáročný mazlíček. Platilo to však len o mláďatách o niečo väčších než súčasná dvojeurová minca. Dospelý jedinec v štyroch rokoch už ale meral 15-20 cm, vyžadoval si nemalý prísun potravy, a najmä pravidelné čistenie vody. A to bol dôvod, prečo sa ho ľudia rozhodli zbaviť vypustením na slobodu. A keďže do Ameriky kvôli slobode (korytnačky) nepoletia, nový domov jej našli za humnami. Prvé kusy vo voľnej prírode boli spozorované už v roku 1989.

3. Korytnačka písmenková ozdobná je skvelý dravec. Dokáže zdecimovať populáciu chránených žiab, žerie však celú plejádu bezstavovcov a malých stavovcov. Okrem ochranárov tak robí vrásky na čele aj rybárom. Najmä, ak jej niekto daroval slobodu v rybníku.

4. Korytnačka písmenková ozdobná je veľmi vitálna. Rada a dobre sa rozmnožuje. V roku 2007 ich u nás ochranári napočítali 500. Na základe toho predpokladali, že v skutočnosti sú ich tisíce. A keďže nemá prirodzeného predátora, a kvalita vôd šla za posledné dve dekády prudko hore, tento odhad treba dnes upraviť výrazne nahor.

5. Korytnačka písmenková ozdobná sa u nás natoľko zabývala, že pôvodná korytnačka močiarna (bahenná) stratila nádej na návrat. Viac menej prežíva už len v rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom.

6. Korytnačka písmenková ozdobná neobsadila len bratislavské vody. Ochranári ich potvrdili aj okolo Nitry, Zvolena, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova.

Tak a teraz neviem. Mám mať výčitky svedomia z dobrého pocitu, keď nejakú korytnačku uvidím?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?