Železnou oponou skôr, kým sa znova zatiahne

Autor: Tomáš Velecký | 23.4.2017 o 22:01 | (upravené 3.5.2017 o 14:24) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  891x

Pred 30 rokmi tu mladí muži strieľali do iných mužov a žien, ak sa rozhodli odísť žiť do inej krajiny. A pred 30 rokmi by mi úrady nedovolili to, na čo som dnes žiadne povolenie nepotreboval.

Štartujeme z Vysokej pri Morave. Je to milá dedina na brehu Moravy, kedysi oddelená od rieky plotom z ostnatého drôtu. Niežeby chcel vtedy niekto do Československa silou-mocou vniknúť. Naopak, zavretá hranica mala vlastným občanom zabrániť z milovaného socializmu uniknúť do zhnitého kapitalizmu. Plot už nestojí. Rieka je znova pre všetkých.

Boli sme desiati. Nalodili sme sa do štyroch kanoe a ja do kajaku. Dve kanoe si naši skúsenejší kamaráti spojili do katamaránu. Rieka Morava je na slovensko-rakúskom toku absolútne nenáročná, vhodná aj pre neskúsených vodákov. Kedysi rozdeľovala, dnes spája.

Cez Moravu vedie jeden cestný most hore na severe pri českých hraniciach z Moravského Svätého Jána do Hohenau an der March. Potom kompa medzi Záhorskou Vsou a Angern an der March. (March je po rakúsky Morava.)

My sme začínali oveľa nižšie, takže sme podplávali len železničný most medzi Devínskou Novou Vsou a Marcheggom.

No a hneď potom nasleduje most, ktorému nikto nepovie inak, ako Most Chucka Norrisa. V skutočnosti sa volá Most slobody. Slúži však len turistom. Peším alebo na bicykloch. Spája Devínsku Novú Ves a víkendové sídlo Habsburgovcov - Schlosshof.

Pri Devíne sme vplávali do Dunaja. Rozhranie prúdov dvoch veľkých riek tečúcich rozdielnou rýchlosťou vyžaduje zvýšenú pozornosť. Tvoria sa tam víry a iná rýchlosť na ľavo- a na pravoboku sa snaží čln otočiť. Treba tam zvýšiť opatrnosť. Mal by som aj tip, ako to preplávať čo najbezpečnejšie, no necítim sa byť odborníkom a radiť iným.

Na dunajskom ostrove Sihoť je takzvaná "nemecká pláž". Meno nesie podľa toho, že v časoch monarchie a tesne po nej, kým bola Bratislava trojjazyčná (nemeckí úradníci, maďarská šľachta, slovenskí robotníci), sa tam chodila kúpať práve nemecká časť obyvateľov Pressburgu. Dnes tradičné miesto vodákov pre opekačku, oddych a príjemný pokec.

Následne popod bratislavské mosty do lodenice. Ako tradične, aj dnes ma poriadne spálilo. Bolo 23.4.2017.


UPDATE:
Nedalo mi a dodatočne som zakreslil na schematickej mape dve trasy, ktoré používam pri vplávaní z Moravy do Dunaja.


Trasou číslo 1 zvyknem vplávať čo najprudšie z pravej strany Moravy do rýchlej prúdnice Dunaja. Viac menej, kolmo. A dostať sa čo najviac do stredu rieky, aby som eliminoval riziko natlačenia na breh pod Devínom. Toto však robím, LEN keď som na nafukovacom člne. A teda nehrozí prevrátenie pri kolmom vjazde do dunajskej prúdnice.
Na plastovom kajaku by sa vzhľadom na ponor do mňa Dunaj pri kolmom vjazde mohol ale oprieť, rozhúpať ma zboka nabok a nakoniec prevrátiť. Takže som sa držal za skúsenejšími na trase, ktorú som na schematickej mape označil 2-kou.
Vtekajúca Morava tam medzi prúdnicou Dunaja a devínskym brehom vytvára jazyk. Dá sa po ňom zviesť čo najnižšie, a keď je už rýchlosť prúdov obidvoch riek viac-menej konsolidovaná, treba sa pod jemným uhlom prepracovať ďalej od brehu a vyhnúť sa lodiam kotviacim v devínskom prístave.

Ak má niekto ďalšie tipy, prípadne by ma chcel poopraviť či doplniť, nech tak urobí v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Liga majstrov vrcholí, Real hrá s Liverpoolom

Sledujte online prenos s nami.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?