Železnou oponou skôr, kým sa znova zatiahne

Autor: Tomáš Velecký | 23.4.2017 o 22:01 | (upravené 3.5.2017 o 14:24) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1128x

Pred 30 rokmi tu mladí muži strieľali do iných mužov a žien, ak sa rozhodli odísť žiť do inej krajiny. A pred 30 rokmi by mi úrady nedovolili to, na čo som dnes žiadne povolenie nepotreboval.

Štartujeme z Vysokej pri Morave. Je to milá dedina na brehu Moravy, kedysi oddelená od rieky plotom z ostnatého drôtu. Niežeby chcel vtedy niekto do Československa silou-mocou vniknúť. Naopak, zavretá hranica mala vlastným občanom zabrániť z milovaného socializmu uniknúť do zhnitého kapitalizmu. Plot už nestojí. Rieka je znova pre všetkých.

Boli sme desiati. Nalodili sme sa do štyroch kanoe a ja do kajaku. Dve kanoe si naši skúsenejší kamaráti spojili do katamaránu. Rieka Morava je na slovensko-rakúskom toku absolútne nenáročná, vhodná aj pre neskúsených vodákov. Kedysi rozdeľovala, dnes spája.

Cez Moravu vedie jeden cestný most hore na severe pri českých hraniciach z Moravského Svätého Jána do Hohenau an der March. Potom kompa medzi Záhorskou Vsou a Angern an der March. (March je po rakúsky Morava.)

My sme začínali oveľa nižšie, takže sme podplávali len železničný most medzi Devínskou Novou Vsou a Marcheggom.

No a hneď potom nasleduje most, ktorému nikto nepovie inak, ako Most Chucka Norrisa. V skutočnosti sa volá Most slobody. Slúži však len turistom. Peším alebo na bicykloch. Spája Devínsku Novú Ves a víkendové sídlo Habsburgovcov - Schlosshof.

Pri Devíne sme vplávali do Dunaja. Rozhranie prúdov dvoch veľkých riek tečúcich rozdielnou rýchlosťou vyžaduje zvýšenú pozornosť. Tvoria sa tam víry a iná rýchlosť na ľavo- a na pravoboku sa snaží čln otočiť. Treba tam zvýšiť opatrnosť. Mal by som aj tip, ako to preplávať čo najbezpečnejšie, no necítim sa byť odborníkom a radiť iným.

Na dunajskom ostrove Sihoť je takzvaná "nemecká pláž". Meno nesie podľa toho, že v časoch monarchie a tesne po nej, kým bola Bratislava trojjazyčná (nemeckí úradníci, maďarská šľachta, slovenskí robotníci), sa tam chodila kúpať práve nemecká časť obyvateľov Pressburgu. Dnes tradičné miesto vodákov pre opekačku, oddych a príjemný pokec.

Následne popod bratislavské mosty do lodenice. Ako tradične, aj dnes ma poriadne spálilo. Bolo 23.4.2017.


UPDATE:
Nedalo mi a dodatočne som zakreslil na schematickej mape dve trasy, ktoré používam pri vplávaní z Moravy do Dunaja.


Trasou číslo 1 zvyknem vplávať čo najprudšie z pravej strany Moravy do rýchlej prúdnice Dunaja. Viac menej, kolmo. A dostať sa čo najviac do stredu rieky, aby som eliminoval riziko natlačenia na breh pod Devínom. Toto však robím, LEN keď som na nafukovacom člne. A teda nehrozí prevrátenie pri kolmom vjazde do dunajskej prúdnice.
Na plastovom kajaku by sa vzhľadom na ponor do mňa Dunaj pri kolmom vjazde mohol ale oprieť, rozhúpať ma zboka nabok a nakoniec prevrátiť. Takže som sa držal za skúsenejšími na trase, ktorú som na schematickej mape označil 2-kou.
Vtekajúca Morava tam medzi prúdnicou Dunaja a devínskym brehom vytvára jazyk. Dá sa po ňom zviesť čo najnižšie, a keď je už rýchlosť prúdov obidvoch riek viac-menej konsolidovaná, treba sa pod jemným uhlom prepracovať ďalej od brehu a vyhnúť sa lodiam kotviacim v devínskom prístave.

Ak má niekto ďalšie tipy, prípadne by ma chcel poopraviť či doplniť, nech tak urobí v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?